Historie českého Hermelínu se začala psát během 1. světové války, kdy se do Československa dostala francouzská pochoutka camembert. Zůstává záhadou, kdo k nám její recepturu tehdy přivezl. Jisté je však to, že tato delikatesa s bílou plísní na povrchu zaujala české mlékaře a sýraře na Přibyslavsku natolik, že se rozhodli pustit se do její výroby. Založili proto roku 1923 v Hesově mlékařské družstvo Pribina, které začalo vyrábět Přibyslavský camembert.
1946… Hermelín pro české labužníky
Silně aromatický camembert však bylo třeba přizpůsobit chuti českých labužníků. Hesovští sýraři přišli s vlastní úpravou původní receptury. Začali používat pasterované mléko a jiný druh plísně, která sýru při zrání dodává příjemné žampionové aroma a krémově lahodnou chuť. Pro svůj produkt také v roce 1946 nechali patentovat vlastní název – Hermelín. Novému sýru se skvěle dařilo a postupně se začal prodávat v celém Československu.
1993… Král Sýrů přichází
V devadesátých letech dvacátého století procházela česká společnost významnými změnami, které se promítly i do sýrařského prostředí. Majitelem závodu Pribina se v roce 1993 stal uznávaný francouzský sýrařský odborník Jean-Noël Bongrain. A právě v tomto roce se také hesovský Hermelín začal prodávat pod značkou Král Sýrů, která vyjadřuje jeho prémiovou kvalitu.
2023… Král panuje a páruje
Příběh úspěchu značky Král Sýrů se píše již 100 let a stále nekončí. Dnes je Král Sýrů vnímaný jako delikatesa, jejíž krémová chuť a konzistence se skvěle hodí k vybraným druhům vín. Tématu párování sýru a vína se Král Sýrů intenzivně věnuje, a otevírá tak českým gurmetům stále nové a nové možnosti.
Odebírejte náš newsletter.