Stejně rozmanité jako tvary, druhy a velikosti sýrů jsou i způsoby jejich krájení a podávání. Poradíme vám, jak se stát mistry v servírování sýrů, abyste získali maximum chuťového i vizuálního potěšení.
Sýr může mít na různých místech odlišnou konzistenci a chuť. Jinak chutná uprostřed, kde bývá obvykle nejjemnější, jinou chuť má u krajů. O tyto pestré vlastnosti sýra nechceme přijít, proto je třeba je krájet tak, aby každý kousek nabízel možnost ochutnat z každé jeho části.
Milovníci sýrů si nevystačí jen s obyčejným nožem. Zpravidla mívají doma celý set kráječů a různě tvarovaných nožů a podle druhu sýra vždy sáhnou po vhodném nástroji. Důležité je správné načasování. Sýrům nesvědčí, když je před krájením necháte odpočívat při pokojové teplotě. Pusťte se do toho, jakmile je vyndáte z lednice, a pomozte si tím, že čepel nože namočíte do teplé vody. S podáváním sýra naopak alespoň dvacet minut počkejte, aby se dokonale rozvinula jeho chuť.
Nástroj je vhodný zejména na krájení měkkých sýrů, jako jsou například sýry s modrou plísní, které se při krájení nožem lepí na čepel. Struna zakrojí velmi přesně a sýr se vám nerozpadne pod rukama.
Na měkké sýry, zejména na Hermelín, můžete použít i speciální tenké nože, které zabraňují ulpívání sýra. Tyto nože mívají na konci čepele ostrou špičku, na kterou můžete napíchnout ukrojený kousek sýra.
Bytelné nože jsou ideální pro krájení přírodních polotvrdých sýrů, jako je například Pološtiepok.
Na krájení zejména tvrdých sýrů, jako je např. parmezán, použijte škrabku se širší plochou, v níž je otvor s nožem. Další možností je hoblík, který se zpravidla skládá z ocelové části s plynule nastavitelným nožem na dřevěné ploše.
Ostrým hrotem tohoto speciálního nástroje snadno odkrojíte i ten nejtvrdší archivní sýr.
TIP: Na krájení různých druhů sýry používejte vždy samostatný nůž, aby se nepřenášely chutě, a v případě sýrů s ušlechtilou písní i spory, které by zkreslily typickou chuť jednotlivých druhů.
Tvrdé sýry, jako je parmezán, nakrájejte na malé čtvercové kousky o velikosti sousta.
Tvrdé sýry a tužší polotvrdé sýry se na lahůdkářském pultu často nabízí v podobě silnějšího klínu. Z něho lze pak hoblíkem na sýr odkrajovat jemné plátky.
Tvrdé sýry a tužší polotvrdé sýry, které zakoupíte jako výsek z bochníku, krájejte na silnější proužky, ze kterých se pak odkrojí kousky o velikosti sousta.
Malé čtvercové nebo kulaté měkké sýry typu Hermelín a další sýry s plísní na povrchu se krájejí na kousky ve tvaru trojúhelníku, podobně jako dort. Tím zajistíte, že každý kousek bude obsahovat stejné množství aromatické chuti sýrové kůrky.
TIP: Velké trojúhelníky (většinou měkkých sýrů), např. brie, dále naporcujte diagonálně na malé trojúhelníkové kousky. Koncový kus nakonec rozřízněte kolmo tak, aby každý kousek obsahoval stejný podíl sýrové kůrky.
Ze sýrové rolky (většinou se jedná měkké sýry), nebo z rolky z kozího sýra, nejprve odkrojte plátky silné asi 2 cm. Ty pak opět rozpulte a nakrájejte na malé trojúhelníčky tak, aby z jednoho plátku vznikly rovnoměrné trojúhelníčky se stejným podílem kůrky a měkké sýrové hmoty uprostřed.
Z úzkých, vysokých sýrových klínků modrého sýra odkrajujte plátky podél kratšího okraje. Vzniknou tak rovnoměrné malé trojúhelníčky.
Správné pořadí jednotlivých druhů se netýká jen servírování vína. I sýry byste měli podávat podle pravidel. Aby jemné chutě nepřebily ty výraznější, doporučuje se začít lehkými a krémovými sýry. Poté mohou přijít na řadu plísňové sýry jako Hermelín, camembert nebo brie. Dále pokračujte zralými sýry, například gruyere, a nakonec servírujte nejvýraznější sýry s modrou plísní.
Přečtěte si víc o párování vína se sýry a uspořádejte pro přátele dokonalý sýrový večírek.
Odebírejte náš newsletter.