Jídelníček je pro nastávající maminky velké téma. Co a jak jíst, aby neublížily vyvíjejícímu se děťátku, zajistily všechny důležité látky a současně uspokojily chutě? Sýry patří díky svému složení k potravinám, kterých se ve většině případů nemusí obávat. Naopak jim dodají podstatné živiny, kterých v tomto období potřebují více než obvykle.
Ženy mají během těhotenství zvýšenou potřebu určitých živin. Mléčné výrobky, tedy i sýry, jsou zdrojem plnohodnotných bílkovin, lehce stravitelného mléčného tuku, mléčného cukru a jedinečné kombinace důležitých vitamínů a minerálních látek.
Většina sýrů je pro těhotné naprosto bezpečná. U některých, jako je gouda, parmezán nebo čedar, je lepší pohlídat si množství.
Doporučuje se však vyhýbat se měkkým sýrům vyrobeným z nepasterizovaného, tedy nedostatečně tepelně upraveného mléka, které mohou obsahovat nebezpečné bakterie Listeria. S takovými výrobky se můžete setkat třeba na farmářských trzích. Rizikem mohou být i plísňové sýry, u kterých hrozí nebezpečné onemocnění listeriózou. [1]
Smetanové sýry si můžete vychutnat na pečivu, v těstovinách, v salátu nebo ke svačině jen tak na lžičku.
Bezpečná je balená mozzarella vyrobená z pasterizovaného mléka, a to jak z kravského, tak i z buvolího mléka. Mozzarella je součástí klasického caprese a skvěle se hodí i do letního salátu.
Obvykle se vyrábí z pasterizovaného mléka, a proto se může konzumovat i během těhotenství. Měl by však pocházet z vakuového balení a po otevření by se měl rychle spotřebovat.
Opět platí, že pasterizovaných výrobků se není třeba obávat. Jedinou výjimkou jsou měkké plísňové zrající uzené sýry, například uzený hermelín.
Vyrábí se z pasterizovaného mléka a zraje několik měsíců. Pro těhotné ženy to znamená bezpečnou konzumaci a dobrou volbu během těhotenství, protože je bohatým zdrojem vápníku.
Na měkkých smetanových sýrech italského typu si můžete v těhotenství pochutnávat bez obav. Mohou být součástí nepečených dezertů nebo rizot a pokrmů z těstovin.
Plnotučný sýr z ovčího mléka má řadu výživových benefitů, jako je vysoký obsah bílkovin, minerálů a přirozených probiotických kultur, které podporují zdraví trávicího a imunitního systému. Čerstvá brynza se těhotným nedoporučuje, protože se vyrábí z nepasterizovaného mléka. Pokud však máte jistotu, že při výrobě brynzy bylo použito jen pasterizované mléko, můžete si ji dopřávat v rozumném množství i v těhotenství.
Nejezte v těhotenství syrovou živočišnou stravu, syrové mléčné výrobky, syrové maso ani syrové ryby. Přestože jsou infekce způsobené bakterií Listeria a patogeny toxoplazmózy pro většinu zdravých lidí neškodné, mohou být rizikem pro nenarozené dítě. Mléčné výrobky z pasterizovaného mléka jsou naopak v těhotenství správnou volbou!
[1] https://www.vyzivaspol.cz/wp-content/uploads/2016/01/Vyziva1_2016_clanek1.pdf, https://www.szpi.gov.cz/clanek/prevence-onemocneni-z-potravin-listerioza.aspx
Odebírejte náš newsletter.