Už víte, jak sýry uskladnit, jak je nakrájet a podávat a jak je párovat s vínem? Výborně! Ale co se navíc na večírku blýsknou trochou té sýrové teorie? Máme pro vás rozčlenění sýrů do základních kategorií, se kterým rozhodně uděláte na své hosty dojem.
Tvrdé sýry potřebují čas, aby se procesem zrání rozvinuly jejich chutě. Dobra zrání, během které se vnitřek sýra stává pevnější a kůrka silnější, se liší podle druhu sýra a pohybuje se od dvou měsíců až po několik let. Čím je doba delší, tím intenzivnější je chuť sýra.
Mezi tvrdé sýry patří sýry s oky, například ementál, sýry bez ok typu švýcarského sýru gruyére a extratvrdé sýry se zrnitou strukturou, jako je italský parmezán. Tvrdý sýr se skvěle hodí na strouhání, jako přísada do omáček, na těstoviny nebo k zapékání a gratinování. Samostatně vynikne díky své intenzivní chuti na sýrovém prkénku.
Do nejrozšířenější sýrové kategorie patří sýry lisované jako eidam nebo gouda, dále sýry s tvrdou hnědou kůrkou typu čedar, francouzský mírně sladký sýr comté, jemně máslový až pikantní tylžský sýr, tradiční slovenský sýr parenica či kyperský sýr halloumi vhodný i na gril.
TIP: Připravte si lehký letní oběd, salátové okurky plněné slovenským sýrem Parenica Liptov a kuřecím masem.
Měkké sýry zrají kratší dobu, přibližně čtyři dny, a vyznačují se úžasnou krémovitostí. Některé z nich lze snadno namazat i na pečivo. Tato kategorie zahrnuje celé spektrum chutí od měkkých až po výrazné a aromatické, včetně plísňových sýrů typu Hermelín, modrého sýra typu niva nebo syrečků. Velmi oblíbeným sýrem, který je součástí letních salátů, je mozzarella, italská klasika vyráběná z buvolího nebo kravského mléka.
TIP: Sešly se vám v lednici cukety? Už jste je vyzkoušeli s pečeným Hermelínem a bramborami?
Čerstvý smetanový sýr je jediný sýr, který nemusí zrát a je určený k rychlé konzumaci a musí se skladovat výhradně v lednici. Jeho lehce nakyslá, svěží chuť je lahodná ve sladkých i slaných pokrmech. Kvalitní čerstvé sýry se vyrábí pouze z mléka, smetany a siřidla a obsahují významný podíl vápníku a méně soli. Řadí se mezi ně sýry typu žervé nebo Lučina, dále italský syrovátkový sýr ricotta, tvarohový sýr cottage, mascarpone a tradiční slovenský sýr vyráběný z hrudkového ovčího mléka brynza.
TIP: Nejen příznivci houbaření si pochutnají na tarhoně s brynzou a houbami.
Tavený sýr je nejen rychlý pomocník ve studené kuchyni, ale také ideální dochucovadlo do teplých pokrmů. Tavené sýry najdete na trhu i s mnoha příchutěmi. Jejich trvanlivost je díky procesu zpracování delší než u čerstvých sýrů, a tak je můžete mít vždy po ruce uskladněné v lednici.
TIP: Komu by se v létě chtělo stát dlouho u sporáku? Vyřešte oběd rychle těstovinami s ementálovým Bambinem a cherry rajčátky.
Kromě sýrů z kravského mléka můžete vybírat z nabídky ovčích a kozích sýrů, které se vyznačují velmi specifickou chutí a vůní. Ovčí mléko najdete v tradiční slovenské brynze s mírně kyselým, ale příjemným mléčným aroma. Kozí mléko se zpracovává na tvrdé, měkké, plísňové i čerstvé sýry, které jsou bohaté na bílkoviny, minerály a vitaminy, jako je vápník, fosfor, vitamín A a vitamín D.
TIP: Palačinky s červenou řepou a Lučinou Kozí jsou zdravou a chutnou snídaní, svačinou nebo večeří.
Odebírejte náš newsletter.