Saláty jsou neodmyslitelnou součástí zdravé letní kuchyně. Jsou rychlé na přípravu, bohaté na vitamíny a minerály a nabízejí nekonečné množství kombinací, které uspokojí i ty nejnáročnější strávníky. Zeleninové saláty jsou skvělým způsobem, jak do jídelníčku zařadit více vlákniny, ovocné saláty vám zase dodají potřebnou energii. Když do hlavní role obsadíte sýr, vznikne pokrm, který nejen skvěle chutná, ale také zasytí.
Pokud podáváte salát jako hlavní jídlo, nezapomeňte na to, že by pro vás měl být i zdrojem kvalitních bílkovin. Doplňte zeleninu masem, vejci, sýrem nebo luštěninami. Díky sýrům můžete povýšit na hlavní pokrm i ovocné saláty, protože ty se s ovocem výborně doplňují.
Saláty jsou vynikajícím způsobem, jak si užít čerstvé sezónní suroviny a zároveň si pochutnat na lahodných sýrech. Každý sýr má ovšem své specifické vlastnosti, které je potřeba zohlednit při výběru vhodné kombinace, abyste dosáhli chuťového maxima. Máme pro vás několik tipů.
Plísňový sýr modrého typu výborně doplní saláty z rukoly, červené řepy nebo růžičkové kapusty. Použijte vlašské ořechy pro křupavost a sladké fíky pro vyvážení chuti. Výrazná chuť gorgonzoly si rozumí také s hruškami, jablky nebo hroznovým vínem.
Chuťově jemná mozzarella sluší rajčatům, bazalce a olivovému oleji v klasickém caprese salátu s balzamikem. Nebojte se ani svěžího ovocného kombinování s jahodami, broskvemi nebo melounem.
Krémová, jemně slaná Lučina chuťově dotáhne čerstvé listové saláty, jako je rukola nebo polníček, dobře se také kombinuje s cherry rajčaty, paprikami a okurkami. Vynikající je rovněž s hroznovým vínem nebo jemně nakrájenými kousky jablek. Vychutnejte si neobvyklé párování kuřecího masa, jahod, Lučiny a avokáda v salátu ze špenátových listů.
TIP: Vyberte si tu pravou Lučinu do vašeho letního salátu. Lučina salátová nakrájená na kostičky vám ušetří práci při přípravě řeckého salátu nebo oblíbeného tomatového salátu s cibulkou. Lučina Svěží se ve směsi zeleniny se krásně rozplyne a dodá mu sametovou chuť. Dolaďte jí například grilovanou cuketu a granátové jablko. Nebo sáhněte po Lučině Kozí a přidejte ji do neotřelé kombinace rebarbory a chřestu. Lučina & Skyr vám zase prokáže dobrou službu při přípravě těstovinových salátů.
Uzený sýr se svou charakteristickou kouřovou chutí dodá zajímavý rozměr pečené nebo grilované zelenině, jako jsou papriky, cukety či červená cibule, ke které můžete přidat pro osvěžení zelené listy čerstvého salátu. Uzený sýr lze doprovodit kousky sušených brusinek nebo jablek, se kterými salát získá sladkokyselý nádech. Zajímavé je spojení uzeného sýra, rajčat a jahod.
Hermelín jemné a krémové textury vynikne v tepelné úpravě spolu s červenou řepou, rukolou a vlašskými ořechy. Tento sýr můžete vyzkoušet také s fíky nebo hruškami, které jeho krémovou konzistenci skvěle doplňují. Osvěžení vám přinese vychlazený salát z fenyklu a ředkviček z Krále sýrů, který můžete podávat s pečivem jako letní oběd.
Do salátů se hodí i tradiční slovenský sýr bryndza. Ať už je to klasika našich babiček z hlávkového salátu a slaniny, slovenská specialita z ředkviček a čerstvých špenátových lístků nebo dietní gurmánský salát s krůtím masem a mrkví.
Feta, slaný sýr z ovčího nebo kozího mléka, vyniká spolu s rajčaty, okurkami, paprikou a olivami. Doplňte červenou cibulí a čerstvými bylinkami, jako oregano nebo bazalku, a máte klasický řecký salát. Feta ladí také s melounem a jahodami, které svou sladkostí vyvažují slanou chuť sýra.
Halloumi je polotvrdý sýr, který je díky své vysoké teplotní stabilitě vhodný ke grilování. Halloumi z grilu je perfektní s grilovanou cuketou, lilkem a paprikou, ale také s kořenovou zeleninou a luštěninami. Přihoďte hrst rukoly nebo špenátu a můžete podávat osvěžující salát. Halloumi lze podávat i s grilovaným ovocem, například ananasem nebo mangem jako základ pro exotický salát.
Neodmyslitelnou součástí zeleninových salátů jsou zálivky, které je chuťově definují. Můžete si připravit jednoduchý dresink pouhým smícháním olivového oleje, kapky citronové šťávy, špetky soli a lžičky medu nebo si můžete se zálivkou pěkně vyhrát a dovést ji k dokonalosti. Vždy ale doporučujeme držet se několika zásad, které jsou zárukou úspěchu.
TIP: Nechte se překvapit zálivkou z brynzy, olivového oleje, citronové šťávy a medu nebo brynzovo-jogurtovou zálivkou vhodnou i k masovým salátům.
Olej: Nejlepší jsou za studena lisované oleje, které obsahují až 80% podíl nenasycených mastných kyselin, vitamíny, minerály, antioxidanty a další cenné látky. Kromě olivového oleje vyzkoušejte konopný olej nebo olej z plodů ořešáku královského, které vynikají příznivým poměrem omega 3 a 6 mastných kyselin. Vyzkoušejte také olej avokádový, sezamový, olej z lískových oříšků nebo hroznových jader, pupalkový či mandlový olej.
Kyselá složka: Použijte citronovou, limetkovou nebo pomerančovou šťávu či jablečný ocet. Méně obvyklý, ale zajímavý je umeocet, vedlejší produkt při výrobě japonských nakládaných švestiček umeboshi, který dodá zálivce také na slanosti. Salátovou stálicí je balzamikový ocet, který se vyrábí z hroznů a zraje v dřevěných sudech. Kvalitní balzamikový ocet mívá velmi hustou konzistenci.
Sladká složka: Klasický řepný cukr můžete nahradit třtinovým cukrem, sirupem (agávový, javorový, datlový) nebo medem.
Slaná složka: Místo soli lze použít také různé druhy sójových omáček, jako tamari nebo shoyu, miso pastu ze sójových bobů nebo umeocet.
Emulgující složka: Mezi ingredience, které všechny suroviny krásně propojí, patří tradičně hořčice, syrový žloutek, med nebo miso pasta.
Při přípravě zálivky dodržujte správné pořadí míchání ingrediencí. Nejprve spojte ocet, sůl a sladidlo, poté přidejte pevné části (např. nasekanou šalotku či bylinky) a nakonec zašlehejte olej, aby vznikla hladká emulze. Dresink můžete ještě vylepšit nasekanými chilli papričkami, semínky, ořechovými másly (tahini, mandlový krém, arašídové máslo), zázvorem, česnekem a čerstvě mletým pepřem.
TIP: Zálivku na salát si připravte ve sklenici s pevným uzávěrem. Stačí do ní nalít a vložit všechny ingredience ve správném pořadí a řádně protřepat. Dresink vám v lednici vydrží i několik dní. Zálivka ve sklenici je praktická i na pikniky. Pokud s sebou berete salát, dresink nalijte na zeleninu až na místě. Zálivka se vám po cestě nevylije a salát nezavadne.
Pusťte se do experimentování a zakomponujte sýr nejen do salátu, ale i do dresinku. Zálivky se sýrem jsou příjemně krémové a chuťově bohaté. Lehkou zálivku získáte smícháním čerstvého sýra (např. ricotta nebo Lučina) s trochou olivového oleje, citronovou šťávou, solí a pepřem. Na závěr ji můžete doladit nasekanými bylinkami. Výraznější dresink vznikne z modrého sýra s jogurtem, medem a citronovou šťávou. Tato zálivka se výtečně hodí také k ovocným salátům nebo salátům s ořechy. Máte v plánu salát z rukoly či špenátu? Dotáhněte ho k dokonalosti krémovým dresinkem s čerstvým kozím sýrem s kysanou smetanou nebo bílým jogurtem, medem a bílým vinným octem.
Věděli jste, že... Termín „salát“ pochází z latinského slova pro sůl, což je „sal“. V období starého Říma se totiž jako saláty označovaly pokrmy ze syrové osolené zeleniny zalité olivovým olejem a octovým dresinkem. Francouzi je později nazvali „salade“ a toto slovo se později rozšířilo do mnoha dalších jazyků.
Odebírejte náš newsletter.